Ana Sayfa / Doğum / Sezaryen Doğum Hamileliğin Kaçıncı Haftada Yapılmalıdır?

Sezaryen Doğum Hamileliğin Kaçıncı Haftada Yapılmalıdır?

sezeryan3 Doğum yöntemi olarak sezaryeni seçmiş kişiler genel olarak çocuklarının doğum günlerini belirli günlere denk getirmek amacıyla sezaryeni tercih ettiklerini söylemektedir. Ancak bilinmelidir ki normal doğumun bir zamanı olduğu gibi sezaryenle doğuma karar verilen gebeliklerin de belli bir zamanı bulunmaktadır. Bu durumda akla sezaryen kaçıncı haftada yapılır? sorusu gelmektedir.

Sezaryenle doğum hangi hafta gerçekleşir?

Sezaryenle doğuma karar verilmiş hamileliklerin sonlandırılması genellikle gebeliğin 39. haftasında gerçekleştirilmektedir. Hamilelik son adet gününe göre ve ultrasondan desteklenen bilgilere göre 39. Haftasına ulaştığı anda sezaryen ile doğum aşamasına geçilir. Bu ameliyatın uygulanmasından önce ise annenin ameliyatı kaldıracak sağlık durumda olup olmadığı kontrol edilir.

Tabi ki sezaryen ameliyatı her zaman annelerin isteği doğrultusunda gerçekleşen bir cerrahi müdahale değildir. Doktorlar bu ameliyata anne veya bebeğin sağlık durumlarında meydana gelen olumsuzluklar neticesinde de karar verebilirler. Böyle bir durumla karşılaşıldığında gerekiyorsa hemen müdahale gerçekleşir. Buna acil sezaryen denilir. Ancak eğer hamile kişinin durumu müsaitse 34. haftaya kadar beklenir ve müdahale bu aşamada gerçekleşir. Çünkü bebeğin normal yaşam fonksiyonlarını en az derecede kazanması 34. haftadan önce mümkün olmamaktadır. Bu tarihten önce yapılan müdahaleler sezaryenden çok kürtaj niteliğindedir ve bebeğin ölüm riski oldukça yüksektir. 34. haftadan önce bebek tüm yaşamsal fonksiyonlarını kazanamadığı için annenin sağlık koşullar izin verdiği takdirde 34. hafta beklenir ve sezaryen gerçekleştirilir.

Sezaryen Hamlileliğin Kaçıncı Haftasında Yapılmalıdır? (Video)

Gelen Aramalar:

  • sezeryan kaçıncı haftada yapılır
  • sezaryen doğum kaçıncı haftada yapılır
  • sezaryen kacinci haftada yapilir
  • sezaryen dogum kaçıncı haftada olur
  • sezeryan doğum kaçıncı haftada olur

Hanımlar Yorumlarınızı Bekliyoruz!

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.Doldurmanız gereken alanlar * ile işaretlenmiştir. *

*